European Association of Archaeologist annual meeting 2020

Rok 2020 byl náročný pro nás všechny. Zvláště omezení pohybu a možnosti cestování kvůli epidemii ovlivnila naše plány. Museli jsme oželet konferenci v Oxfordu a konference Evropské asociace archeologů se přesunula z Budapešti do virtuálního prostředí. 

1. 9. 2020 Martin Vojtas Konference

Bez popisku

Ještě na počátku roku 2020 jsme úspěšně prezentovali v Krakově na setkání s polskými kolegy (o setkání jsme informovali zde). A právě s Marcinem Czarnowiczem z Jagellonské univerzity jsme zorganizovali blok příspěvků na každoroční setkání Evropských archeologů EAA, které se mělo uskutečnit v Budapešti na konci srpna. Situace tomu však nepřála a místo v akademicky nabytém prostředí jsme konferenci prožívali ze svých domovů. I tak se ale sešla série podnětných příspěvků spojená tématem vojenské archeologie v Panonii mezi pádem Konstantinopole a Druhou světovou válkou.

První přednesl Gábor Szőrényi z Herman Ottó Muzea v Miškolci, kde popsal původ a rozšíření dřevohlinitých opevnění táborů v Panonii v pozdním středověku, které byly spojené s Husity. Po něm promluvil Neculai Bolohan z Univerzity v rumunském Jasy, který v autorském kolektivu s Andreou-Erzsébet Demjén z Národního muzea Transylvánské historie v Kluži popsal archeologický výzkum vojenských aktivit na východní hranici Panonie v 18.-19. století, kdy zde v horských průsmycích fungovaly karanténní tábory zabraňující příchozím zavlečení chorob hlouběji do Evropy. 

Následující příspěvek patřil již nám, kdy Martin Vojtas odprezentoval za celý tým námi zkoumané lokality. Na to navázal Marcin Czarnowicz s příspěvkem připomínání zimní války v Karpatech metodami 21. století. Sérii pak uzavřel opět náš kolega Jiří Zubalík s archeologickým výzkumem posledních dní Druhé světové války na Jižní Moravě. 

Na úplný závěr odprezentoval formou posteru Dominik Drozd z Univerzity Komenského v Bratislavě jejich výzkum bojiště u Veľkých Vozokan, kde došlo v srpnu 1652 k bitvě mezi Uherským a Tureckým vojskem. 

I přes virtuální prostředí, které znemožnilo bližší seznámení s kolegy, lze hodnotit konferenci jako přínosnou pro své zajímavé příspěvky. Výhody osobního setkání na těchto událostech jsou však neocenitelné a proto jsme rádi, že další konference se již konají opět v prezenční formě. 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info