Krvavý kámen

Archeologie postmedieválních bojišť.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
FrantaH
Příspěvky: 4
Registrován: Út 09. Črc 2019 20:50:00

Krvavý kámen

Příspěvek od FrantaH » Út 09. Črc 2019 21:38:13

Pod názvem "Na Krvavém kameni" publikoval na sklonku předminulého století Alois Jirásek jednu ze svých prvotin ) ve sborníku Vojenské povídky. Povídka poměrně realisticky popisuje boj píseckého pěšího batalionu pod velením majora barona Steina. Písečtí vojáci v roce 1788 posílili valaško-ilerský hraničářský pluk ( význam tohoto názvu je "rumunsko-srbský") na levém břehu Dunaje, v blízkosti města Orsova. Do podvědomí veřejnost nejen v Rakousko Uhersku, ale po celé Evropě a dokonce i v Americe, se dostali písečtí vojáci svým udatným bojem a svojí obětí. Část vojáků se bránila cestu podél Dunaje z místa zvaného Veteraniho jeskyně,(původní rumunský název je "peştera Piscabara"), část se bránila spolu s hraničáři na výšině nad jeskyní kde bylo vybudováno obranné postavení sestávající se z kolové hradby a malé pevnosti - reduty. Po dobytí výšiny vojáci volili dobrovolnou smrt - vyhodili se s pevnůstkou do povětří. Zajetí Turkem se v té době rovnalo otroctví. Vojáci bránící jeskyni se vydrželi bránit celý měsíc, Turci jim jejich postavení ztěžovali shazováním zdechlin ze skal nad jeskyní. Po měsíci urputných bojů jim turecký vezír umožnil čestnou kapitulaci o odchod k vlastnímu vojsku.Volba smrti před zajetím dostala tuto bitvu do podvědomí světové veřejnosti, zobrazení Turků vrhajících ze skály rozčtvrcené zdechliny koní na obránce jeskyně se staly vděčným a často zobrazovaným námětem. Ostatně i jeden takový starý tisk inspiroval Aloise Jiráska k napsání té povídky.

Tu oblast trochu znám a rád bych ji někdy trochu (pouze vizuálně) prozkoumal. Do Veteraniho jeskyně se pořádají z Oršové výlety loďkou. Skála na jeskyní je roky neudržovaná pastvina, což znamená , že je zarostlá šípkem a trnkou.
Nějaké údaje o této lokalitě jsem našel, díky internetu v archívech. , mapku s nákresem obrany z bojového hlášení majora Steina a údaje o bitvě a historii oblasti. Obrana zahrnoval celé údolí, šance pro děla jsou zakreslené i na protějším svahu. Hlavní úsilí pak bylo věnováno obraně údolí severně od Oršové, u vesnice Toplet kudy vedla cesta směrem na Lugoj a Devu.

Avatar uživatele
Landreth
Badatel ÚAM FF MU
Příspěvky: 216
Registrován: So 21. Črv 2014 11:22:03
Academia.edu: https://independent.academia.edu/Ji%C5%99%C3%ADZub

Re: Krvavý kámen

Příspěvek od Landreth » Pá 02. Srp 2019 14:16:30

Dobrý den,
děkujeme za tip na zajímavou lokalitu s pozoruhodnou historií, určitě hodné návštěvy. Danou oblast vůbec neznám, ale podle leteckých snímků vypadá, že je hodně zalesněná, což by mohlo nahrávat zachovávání polních opevnění. Na druhou stránku, lepší by v tom případě byla návštěva v období vegetačního klidu, čili někdy brzy z jara, nebo během podzimu, kdy by měl být daný terén prostupnější, a zároveň by nízká vegetace tyto relikty nezakryla.

FrantaH
Příspěvky: 4
Registrován: Út 09. Črc 2019 20:50:00

Re: Krvavý kámen

Příspěvek od FrantaH » So 03. Srp 2019 10:33:42

Podle fotek ten kopec vypadá, že je to zanedbaná pastvina. V posledních dvaceti letech se tam značně snížila pastevní činnost. pak to bude zarostlé trnkou a šípkem. Alespoň tak vypadají bývalé pastviny u nedalekých českých vesnic.
Okolí jeskyně už je bohužel pod hladinou Železných vrat, a s ní zřejmě i zbytky tajuplného města Peth, o jehož poleze se toho moc nedochovalo. Ale našel jsem názor, že v roce 1692, kdy jeskyni bránili Veraniho vojáci pod velením barona d'Arnau, vybudovali si opevnění z trosek Marcole, což by mohli být trosky Pethu. O sto let později už bylo tohle místo fortifikováno a střeženo hraničářským valaško-ilerijským plukem. Hraničáři byli zvláštní forma kolonizace R-U pohraničí. Mocnářství jim dalo v pohraničí půdu, vojanská posádka jim pomohla s vybudováním stavení a vyklučením lesa pro pole. V každé vesnici byl jmenován tzv "pater domini" a jeho manželka měla titul "Mater domini", který z vesnice organizoval vojenskou jednotku. Krom autority musel umět číst a pasát, aby mohl komunikovat s velitelstvím. tento hospodář potom dohlížel na rozdělování služeb při kterých se hraničáři střídali v opevněních, opravovali a budovali je, a také prodělávali vojenský výcvik. Na počátku 19.stol. když začali do této oblasti proudit Češi za vidinou půdy a práce, po krachu dřevařské firmy která je tam přivezla, přijaly hraničářskou službu i naši krajané jako jedinou možnost přežití v té poměrně nehostinné krajině. Tomu ovšem předcházel rok 1788 kdy se podél Dunaje valila do středu mocnářství turecká vojska.
K jejich zastavení byla poslána hraničářská jednotka pod velením kapitána Adama Maovecze Valašsko-Illyrienského pluku.Ten bránil krom této soutěsky.Generál Wartensleben nařídil Maoveczovi, aby bránil jeskyni veteránů a blokoval pohyb tureckých jednotek na Dunaji. Maovetz měl 280 vojáků a 10 děl a byl posílen vojákz přeživšími předchozí bitvu u Oršové. Hraničářský pluk dále bránil průniku tureckých vojsk po cestě údolí severně od Oršavy , směrem na Lugoj a Carabenses, obrana byla vybudovaná u vesnice Toplet.Osud vojáků toho pluku byl žřejme neradostný.

Našel jsem k obraně jeskyně nějaké informace, mapku se zákresem opevnění a dělostřeleckých paleb , asi z bojového hlášení majora barona Steina, který tehdy píseckým vojákům velel, . Něco jsem našel i o osudu podporučíka Voita, jeho dělostřelci úspěšně rušili plavbu tureckých lodí a po Dunaji a bránili jeskyni. podporučík Voith zskal své životní ocenění - Rytířský kříž Řád Marie Terezie. Z doby pozdější jsem našel jméno Voith jako plukovníka u jednoho dělostřeleckého pluku. A také obrázek erbu který směl Voith od té doby užívat.
Získané informace nebudu zveřejňovat, ale pokud bude mít někdo z členů fóra zájem, rád mu je pošlu. Nechci je dávat dávat lehce k dispozici kdejakému mrcasníkovi s detektorem, který by nám tam dělal ostudu.

FrantaH
Příspěvky: 4
Registrován: Út 09. Črc 2019 20:50:00

Re: Krvavý kámen

Příspěvek od FrantaH » So 03. Srp 2019 10:44:35

Kontakt : havlicek.f (XXX) seznam.cz
FB: Franta Havlíček
https://www.facebook.com/franta.havlicek.3
Lokalita : České Budějovice

FrantaH
Příspěvky: 4
Registrován: Út 09. Črc 2019 20:50:00

Re: Krvavý kámen

Příspěvek od FrantaH » Po 09. Pro 2019 20:36:22

Na jaře, o Velikonocích, se snad na tuhle lokalitu dostanu podívám se co lze z terénu vyčíst.

Avatar uživatele
Landreth
Badatel ÚAM FF MU
Příspěvky: 216
Registrován: So 21. Črv 2014 11:22:03
Academia.edu: https://independent.academia.edu/Ji%C5%99%C3%ADZub

Re: Krvavý kámen

Příspěvek od Landreth » Pá 17. Led 2020 9:32:33

Dobrá zpráva! Přeji, ať Vám to vyjde a těším se na Vaše terénní zjištění.

Odpovědět