Krvavý kámen

Archeologie postmedieválních bojišť.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
FrantaH
Příspěvky: 1
Registrován: Út 09. Črc 2019 20:50:00

Krvavý kámen

Příspěvek od FrantaH » Út 09. Črc 2019 21:38:13

Pod názvem "Na Krvavém kameni" publikoval na sklonku předminulého století Alois Jirásek jednu ze svých prvotin ) ve sborníku Vojenské povídky. Povídka poměrně realisticky popisuje boj píseckého pěšího batalionu pod velením majora barona Steina. Písečtí vojáci v roce 1788 posílili valaško-ilerský hraničářský pluk ( význam tohoto názvu je "rumunsko-srbský") na levém břehu Dunaje, v blízkosti města Orsova. Do podvědomí veřejnost nejen v Rakousko Uhersku, ale po celé Evropě a dokonce i v Americe, se dostali písečtí vojáci svým udatným bojem a svojí obětí. Část vojáků se bránila cestu podél Dunaje z místa zvaného Veteraniho jeskyně,(původní rumunský název je "peştera Piscabara"), část se bránila spolu s hraničáři na výšině nad jeskyní kde bylo vybudováno obranné postavení sestávající se z kolové hradby a malé pevnosti - reduty. Po dobytí výšiny vojáci volili dobrovolnou smrt - vyhodili se s pevnůstkou do povětří. Zajetí Turkem se v té době rovnalo otroctví. Vojáci bránící jeskyni se vydrželi bránit celý měsíc, Turci jim jejich postavení ztěžovali shazováním zdechlin ze skal nad jeskyní. Po měsíci urputných bojů jim turecký vezír umožnil čestnou kapitulaci o odchod k vlastnímu vojsku.Volba smrti před zajetím dostala tuto bitvu do podvědomí světové veřejnosti, zobrazení Turků vrhajících ze skály rozčtvrcené zdechliny koní na obránce jeskyně se staly vděčným a často zobrazovaným námětem. Ostatně i jeden takový starý tisk inspiroval Aloise Jiráska k napsání té povídky.

Tu oblast trochu znám a rád bych ji někdy trochu (pouze vizuálně) prozkoumal. Do Veteraniho jeskyně se pořádají z Oršové výlety loďkou. Skála na jeskyní je roky neudržovaná pastvina, což znamená , že je zarostlá šípkem a trnkou.
Nějaké údaje o této lokalitě jsem našel, díky internetu v archívech. , mapku s nákresem obrany z bojového hlášení majora Steina a údaje o bitvě a historii oblasti. Obrana zahrnoval celé údolí, šance pro děla jsou zakreslené i na protějším svahu. Hlavní úsilí pak bylo věnováno obraně údolí severně od Oršové, u vesnice Toplet kudy vedla cesta směrem na Lugoj a Devu.

Odpovědět