Havárie Ju-52 v Krkonoších po 70 letech

Archeologie období 2. světové války.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Avatar uživatele
Gorba
Badatel ÚAM FF MU
Příspěvky: 19
Registrován: Út 26. Srp 2014 11:07:00

Havárie Ju-52 v Krkonoších po 70 letech

Příspěvek od Gorba » Po 11. Kvě 2015 21:23:35

V únoru roku 1945 se již druhá světová válka blížila ke svému konci a bylo jasné, že III. říše bude poražena. Tou dobou Rudá armáda obléhala město Breslau (dnešní Wroclaw) a Němci byli nuceni zajišťovat veškeré zásobování a transport raněných leteckým mostem. A právě při tomto vzdušném mostu došlo k největší letecké tragégii na území České Republiky. V noci z 22. na 23. února vzlétl z obklíčené Breslau transportní letoun Junkers Ju-52/3m výr. č. 6820 náležící do stavu 7./TG 3 s 28 pasažery na palubě. Velitelem letounu byl Obfw. Emil Hannemann. Cílem letu bylo z největší pravděpodobností letiště v Dráždanech. Osádka pravděpodobně v noční mzle ztratila orintaci a ocitla se příliš jižně až u nejvyšší české hory. Asi 15 minut před 4. hodinou ranní narazil stroj do svahu Obřího Hřebene, 1200m vzdušnou čarou od vrcholu Sněžky. V mrazivé krkonošské noci a hlubokém sněhu našlo po 4 hodinách bloudění záchranu pouze 6 přeživších, z nichž jeden však na následky zranění a vyčerpání zemřel. Dalších 22 pasažérů a členů osádka čekala smrt v troskách letounu. Z místa havárie byla vyprostěna pouze těla obětí, vrak letounu nebyl odklizen a jako turistická atrakce byl na místě navštěvován až do roku 1998, kdy byly velké kusy letounu včetně motorů transportovány vrtulníkem do Horní Malů Úpy, kde je možné některé části zhlédnout v místním informačním centru a u kostela.
Samotné místo havárie se nachází v nadmořské výšce asi 1300 m.n.m. a je možné se k němu dostat po turistické trase. Z chodníku trasy již havárii nepřipomíná nic jiného než malá pamětní deska v češtině a němčině,
Ju.jpg
Pamětní deska poblíž místa havárie
která je však velmi nenápadná a je snadné ji přehlédnout. Na kamenitém svahu s nízkým podrostem je však možné i více než po 70 letech nalézt na porchu fragmenty stroje, který zde zakončil svoji válečnou službu. Na přiložených fotografiích je zachycena pamětní deska, pohled na místo dopadu z turistické trasy a fragmenty stroje nalezené na místě 3. května 2015. Místo by bylo potenciálně velmi zajímavé pro aeroarcheologický výzkum, je však velmi těžko přístupné a stále více návštěvované zájemci o leteckou archeologii. Ještě v roce 2013 se zde nacházely poměrně velké fragmenty konstrukce a množství menších dílů, ty se mi ovšem již nepodařilo objevit, ovšem je možné, že se nachází ještě níže na svahu v lesním porostu.
Zdroje:
Veselý svět, Krkonoše 38, Léto 2012
http://www.leteckabadatelna.cz/havarie- ... etail/123/
Přílohy
Ju,.jpg
Několik předmetů nalezených na místě havárie, které zde přečkali více než 70 let.
Ju-.jpg
Pohled z turistické trasy na svah, do kterého letoun narazil

Avatar uživatele
Majk
Administrátor
Příspěvky: 159
Registrován: Stř 18. Črv 2014 16:39:33
Místo/Bydliště: Brno/Zlín

Re: Havárie Ju-52 v Krkonoších po 70 letech

Příspěvek od Majk » Út 12. Kvě 2015 9:28:14

Dost dobré.

Jen jsem to přesunul z Archivu aktualit do sekce 2. světová válka. Sem se to víc hodí.

Odpovědět