Nové nálezy v okolí Brna

Archeologie období 2. světové války.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
JirkaK-UAPP
Badatel ÚAPP Brno

Nové nálezy v okolí Brna

Příspěvek od JirkaK-UAPP » Po 03. Dub 2017 14:28:10

Minulý týden (26.-31.3.2017) došlo ke třem náhodným nálezům německých válečných hrobů v okolí Brna. Všechny byly ohlášeny Policii ČR, u jednoho (Soběšice) bylo zahájeno oficiální vyšetřování, dva jsem vyřešili jako záchranné výzkumy (jeden sami, druhý ve spolupráci z MZM).
Soběšice - jednotlivý pohřeb, čitelná známka, dále prozatím bez komentáře...
Bílovice n. Sv. - jednotlivý pohřeb, známka náleží motorizovaným tahačům dělostřelectva.
Říčany u Brna - jednotlivý pohřeb v zákopu, známka náleží protitankové pěchotě.
Náhodně jsem se dozvěděl, že o těchto akcích kolují ne úplně přesné fámy, tak aby bylo jasno ;)
Kromě toho jsme 22.3.2017 provedli dva záchranné výzkumy na "stejné téma" u Třebíče (Budíkovice a Dešov), kde jsem se snažili zachránit neznámých narušitelích, co se dalo. Z obou akcí jsou už k dispozici nálezové zprávy u nás v archivu, vážní zájemci se mi můžou ozvat na mail.
Podrobnosti se budu snažit přehledně sepsat a časem to sem dám jako článeček. Ještě si počkám, je teprve duben...
J.Kala, ÚAPP Brno.

Hary
Badatel ÚGV PŘF MU

Re: Nové nálezy v okolí Brna

Příspěvek od Hary » So 10. Črv 2017 17:36:34

Děkujeme za infromace a těšíme se na článek!

Kubajz
Badatel ÚAM FF MU

Příspěvek od Kubajz » Ne 18. Črv 2017 20:16:07

To zní velice zajímavě. Podařilo se zkontaktovat ty Tišnovské narušitele, nebo jsou neznámí?

JirkaK-UAPP
Badatel ÚAPP Brno

Příspěvek od JirkaK-UAPP » Po 19. Črv 2017 7:32:16

Tišnovské narušitele? Něco, o čem nevím? ;) Na tom Třebíčsku to bylo komplikovanější, k prvotnímu narušení a faktickému zničení pohřbů došlo asi už v době "předdetektorové", teď do toho sice taky někdo začal vrtat, ale mnoho škody už nakonec nenadělal.
P.S. Další nález v Pivíně. Ženista z 253. pěší divize. Pochopitelně zase německé.

Odpovědět