Stránka 1 z 1

Neobvyklý partyzánský bunkr

Odeslal: Čt 13. Lis 2014 18:17:51
od Raest
Na konci října v Litvě informovali o objevu partyzánského bunkru kousek od města Andrioniškis.
S výstavbou bunkru partyzáni začali už v roce 1944, poblíž vypálené zemědělské usedlosti. Bunkr se skládal ze dvou komor, které odděloval pětimetrový tunel. Zajímavostí je, že úkryt se nacházel pod 3,5 metrovou vrstvou písku. Přívod vzduchu zajišťovala trubka, která na povrchu ústila v pařezu břízy.
Vstup byl umístěn nad pecí nově postaveného domu. Dovnitř se dalo dostat pouze tehdy, když v peci nehořelo. Ze vstupové komory pak vedl už zmiňovaný tunel, který ústil v menší "místnůstce", která měřila na šířku pouze 1,5 metru a na výšku 1 metr. Navíc tu bylo vykopáno místo pro nohy (tam dosahuje výška 1,4 metry). Obrázek

Kryt sloužil po druhé světové válce partyzánům bojujícím proti komunistům. A to až do roku 1949. Tehdy jeden z partyzánů při mučení prozradil polohu bunkru a místo pak 28. října obklíčila vládní vojska ministerstva MGB (Ministerstvo gosudarstven-noj bezopasnosti). Po neúspěšném vyjednávání s ukrytými partyzány, vyhodili kryt do povětří. Při výbuchu v něm zahynuly tři osoby.

Další fotky, plus video a úplně info v litevštině tady http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/akt ... nkeris.htm. (PS: Doufám, že jsem v překladu neudělal nějaké chyby, ale pro představu snad dobré.)